V rámci oslav 300. výročí posvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře nabízíme účast na putování s duchovními impulsy – liturgickou cestu.
Po zahájení v kostele sv. Václava ve Zvoli vyjdeme společně na netradiční pouť se zastávkami v kostelích v Bobrové a v Obyčtově, které projektoval Jan Blažej Santini. Je překvapivé, jak je každý z jeho kostelíků jiný a nabízí poutníkovi zcela originální inspiraci. Jakoby Santini v každém z nich komentoval svou architekturou vybraný aspekt Stvoření, nebo jej spíše odečítal z prostředí a situace, ve kterých byla stavba realizována.
V každém kostele uslyšíme několik slov k architektonickým specifikům daného místa a také krátký impulz k duchovní dimenzi tohoto prostoru. K dispozici bude sešit s několika vybranými úryvky z Písma Svatého, se kterými potom budeme putovat v mlčení krajinou. Během zastávek můžeme ve skupině sdílet to, co nás k danému úryvku napadlo. Tento způsob tichého putování je jednou z forem společné meditace textů Bible - lektio divina, která propojuje pohyb v přírodě a meditaci na duchovní témata. Je samozřejmě také možné pouze tiše putovat a užívat si krásnou krajinu a společenství podobně naladěných lidí. Společné putování zakončíme mší svatou v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře.
Celková délka trasy bude cca 21 km a je třeba ji zvládnout v omezeném časovém úseku od 8 do 16 hod. Pouť je tedy určena spíše pro osoby, které rády chodí. Většina cesty povede krajinou, po nezpevněných cestách, silnicím se ale není možné úplně vyhnout. Je třeba vybavit se vhodnou obuví a vzít si jídlo na celý den. Vodu bude možné si cestou doplnit. Skupinu povede sestra Petra Pavlíčková, benediktinka z Opatství Venio v Praze na Bílé Hoře.
Sraz účastníků v sobotu sobota 27. 8. 2022 v 8:00 hod. před kostelem sv. Václava ve Zvoli.
Čas návštěvy jednotlivých kostelů | |
kostel sv. Václava, Zvole | 8:15 – 8:45 |
kostel sv. Petra a Pavla, Horní Bobrová | 9:15 – 9:45 |
kostel Navštívení Panny Marie, Obyčtov | 12:45 – 13:15 |
mše svatá v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře | 16:30 |
Spojení vlakem ze Žďáru
- odjezd 6:30 hod. (směr Tišnov)
- příjezd Rožná 7:46 hod.
Na nádraží v Rožné bude přistaven autobus, který převeze účastníky do Zvole.
V případně individuální dopravy, sraz účastníků v 8 hod. před kostelem sv. Václava ve Zvoli.
Po prohlídce kostela budeme pokračovat autobusem do Bobrové. Odtud nástup na pěší trasu 21 km - směr Obyčtov – Jámy - Zelená hora.
Spolek Putování za Santinim se zavazuje k zpřístupnění své webové stránky v souladu s vnitrostátními právními předpisy, které provádějí Směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2102.
Toto prohlášení o přístupnosti se vztahuje na webovou stránku https://www.santini.cz.
Stav souladu
Tato webová stránka je plně v souladu se Směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2102 ze dne 26. října 2016 o přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací subjektů veřejného sektoru (Úř. věst. L 327, 2.12.2016, s. 1). [PDF, 405 Kb]
Informace prezentované v jiných formátech
Některé dokumenty a informace jsou z důvodu rozsáhlosti uveřejněny ve formátu PDF nebo v některém z formátů aplikací Microsoft Office (.doc, .xls).
Vypracování tohoto prohlášení o přístupnosti
Bylo provedeno vlastní posouzení a ověření funkcí webových stránek, které je v souladu se Směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2102.
Toto prohlášení bylo vypracováno dne 1. 6. 2020.
Zpětná vazba a kontaktní údaje
Vaše náměty, postřehy či informace o problémech, na které narazíte při používání těchto webových stránek můžete poslat na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
(* 1945, † 2010) byl český historik umění. Studoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také ve Štýrském Hradci. Zajímal se především o umění baroka a 19. století, architektonický vývoj Prahy a ochranu kulturních památek. V letech 1969-1970 pracoval v Národní galerii, následující rok strávil ve Středisku památkové péče v Pardubicích, od roku 1972 pracoval v atelieru stavebně-historického průzkumu Státního ústavu pro rekonstrukce památkových měst a objektů v Praze. V roce 1988 se vrátil na dva roky do Národní galerie a od roku 1990 učil na FF UK v Ústavu pro dějiny umění, který také vedl. V roce 2000 se stal profesorem v oboru dějiny umění. Od roku 2006 byl prorektorem UK.
Mojmír Horyna hojně publikoval studie v odborných časopisech, popř. sbornících, je spoluautorem několika významných souborných knih a podílel se na několika výstavách o umění českého baroka. Prof. Horyna byl považován za nejlepšího znalce díla J. B. Santiniho-Aichela. Do roku 2006 byl předsedou Vědecké rady pro státní památkovou péči, vrcholného poradního orgánu Ministerstva kultury ČR.
U příležitosti Horynových šedesátých narozenin byla v Mariánské Týnici v roce 2005 odhalena busta od Oldřicha Karbana jako výraz vděčnosti duchovnímu otci rekonstrukce této památky.
Publikace
- Architektura baroka. Praha na úsvitu nových dějin, Praha 1988, spoluautor
- Zámek Hořovice, Praha 1996
- Parlament České republiky, Praha 1996, spoluautor
- Mnichovo Hradiště, Praha 1996, spoluautor
- Obnova, konzervace a rekonstrukce památek, Praha: 1997, spoluautor
- Jan Blažej Santini-Aichel, Praha 1998
- Dientzenhoferové, Praha 1998
- Memento mori, Praha 1998, spoluautor
- Santini. Stavby Jana Blažeje Santiniho na Žďársku, Žďár nad Sázavou 1999
- Toskánský palác v Praze, Praha 1999, spoluautor
- Černínský palác v Praze, Praha 2001
- Valdštejnský palác v Praze, Praha 2002, spoluautor
oibfdsafl sa am,.sn fs.admfn sad.mfn asd.fm asdf
Zelená hora v nových barvách
Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře získal v průběhu letošního roku novou, doslova zářivou podobu. Tedy podobu novou pro současného návštěvníka, ale z pohledu historiků a restaurátorů naopak tu původní nejstarší barevnost.
Zelená Hora v číslech
Je tomu už pěkná řádka let, kdy jsme dostali poštou na adresu Zelená Hora u Žďáru nad Sázavou obálku s několika stránkami popsanými matematickými vzorci a rovnicemi. Autorem je doc. Ing. arch. DRSc. Josef Švastal, pracující v té době na ČVUT Praha. Budeme vděčni za pomoc při jejich rozluštění a uvedení do širších souvslostí.
Santiniho krystal
Zdánlivě obyčejný křížek u cesty může být barokní klenot. Bílá boží muka za obcí Bobrová na Žďársku léta stála bez většího zájmu vedle silnice s nasazenou kovovou stříškou. Ukázalo se však, že drobná boží muka u Bobrové patří mezi stavby Jana Blažeje Santiniho a navíc zkoumání jejich historie odhalilo velká překvapení.
Svatý Jan Nepomucký, světec baroka
Se sv. Janem Nepomuckým, světcem baroka, se dodnes setkáváme na mostech, u cest v krajině i v zákoutích našich vesnic a měst. Tento věhlasný mučedník zpovědního tajemství měl ve skutečnosti se svým historickým předobrazem, generálním vikářem pražské arcidiecéze Johánkem z Pomuka, společného jen málo.
Santiniho kostel v Nerudově ulici
Projekt kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána byl připravován již před koncem 17. století, kdy členové Theatinského řádu zakoupili pro tento účel několik domů v tehdejší Ostruhové ulici v Praze. V roce 1679 vypracoval projekt kostela řádový spolubratr, geniální architekt z italského Turína, Guarino Guarini.
Kostel sv. Prokopa ve Všehrdech
Gotický kostel vznikl ve 14. století, v letech 1730-1732 byla na objednávku opata Evžena Tyttla realizována barokní novostavba dle návrhu architekta Jana Santiniho. V té době byl také zřízen hřbitov. Jeho obvodová zeď navazuje po stranách na vstupní, osovou věž kostela a je zde konkávně probrána a prolomena dvěma komponovanými branami.
Iniciace architekturou
Opravdová tajemství nejdou odhalit a tajemství umělecké tvorby patří právě mezi ně. Magická kouzla bývají mnohem jednodušší. Ale vlastně na tom ani příliš nezáleží. Architektura je druhem jazyka, který promlouvá od srdce k srdci. Jsou knihy, které s větším či menším zájmem přečteme.
Pozvání na cestu
V průběhu 17. a větší poloviny 18. století se z Itálie rozšířil nový a svébytný kulturní sloh, jenž se stal posledním univerzálním a sjednocujícím stylem celé Evropy; později byl nazván barokem. Celý křesťanský svět prožíval zvláštní období. Jako by byl jeho čas protknut metaforou Theatri mundi - divadla světa.
Pozvání do muzea stavitelství
"Kdo zná, neničí" hlásá motto nad vstupem do nové Expozice stavitelství v areálu národní kulturní památky Klášter Plasy v západních Čechách. Národní technické muzeum zde, ve své nové pobočce v duchu uvedeného motta prezentuje postupy a principy především tradičního stavitelství.
Stanislav Růžička
Objednavatelé Santiniho staveb
Jan Blažej Santini-Aichel nebyl mistrem pražského zednického cechu a proto – i když v roce 1705 získal malostranské měšťanství - nesměl v Praze stavebně podnikat. Proto je počet jeho pražských staveb velice malý a pracoval zde pouze pro ty stavebníky, kteří nepodléhali cechovním předpisům, tedy šlechtice a církevní instituce. Pro stejný typ objednavatelů realizoval i většinu svých mimopražských realizací.
Irena Bukačová
Rozhovor o rekonstrukci Santiniho koncepce poutního místa v Mariánské Týnici.
V dnešním pořadu zavítáme společně do Mariánské Týnice, na poutní místo v západních Čechách, pozoruhodné z mnoha důvodů: navrhl je vynikající barokní architekt Jan Blažej Santini-Aichl, nepřízeň minulých dob je nechala zcela zchátrat, ale v posledních letech bylo podle historických plánů obnoveno, zrekonstruováno v plnosti, jaké nedosáhlo ani v barokní době.
Jiří T. Kotalík
Geometrie jako jazyk architektury
O úloze geometrie v architektuře se všeobecně ví a pozornost jí v různých souvislostech věnovala celá řada badatelů jak z oblasti matematických věd, tak především z oborů dějin umění a architektury. Tento trend se ale bohužel stal též doménou často až spekulativních úvah, vpisujících kružnice a přímky do velmi obecných a přibližných půdorysů staveb i sídelních útvarů.