V rámci oslav 300. výročí posvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře nabízíme účast na putování s duchovními impulsy – liturgickou cestu.

Po zahájení v kostele sv. Václava ve Zvoli vyjdeme společně na netradiční pouť se zastávkami v kostelích v Bobrové a v Obyčtově, které projektoval Jan Blažej Santini. Je překvapivé, jak je každý z jeho kostelíků jiný a nabízí poutníkovi zcela originální inspiraci. Jakoby Santini v každém z nich komentoval svou architekturou vybraný aspekt Stvoření, nebo jej spíše odečítal z prostředí a situace, ve kterých byla stavba realizována.
V každém kostele uslyšíme několik slov k architektonickým specifikům daného místa a také krátký impulz k duchovní dimenzi tohoto prostoru. K dispozici bude sešit s několika vybranými úryvky z Písma Svatého, se kterými potom budeme putovat v mlčení krajinou. Během zastávek můžeme ve skupině sdílet to, co nás k danému úryvku napadlo. Tento způsob tichého putování je jednou z forem společné meditace textů Bible - lektio divina, která propojuje pohyb v přírodě a meditaci na duchovní témata. Je samozřejmě také možné pouze tiše putovat a užívat si krásnou krajinu a společenství podobně naladěných lidí. Společné putování zakončíme mší svatou v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře.

Celková délka trasy bude cca 21 km a je třeba ji zvládnout v omezeném časovém úseku od 8 do 16 hod. Pouť je tedy určena spíše pro osoby, které rády chodí. Většina cesty povede krajinou, po nezpevněných cestách, silnicím se ale není možné úplně vyhnout. Je třeba vybavit se vhodnou obuví a vzít si jídlo na celý den. Vodu bude možné si cestou doplnit. Skupinu povede sestra Petra Pavlíčková, benediktinka z Opatství Venio v Praze na Bílé Hoře.

Sraz účastníků v sobotu sobota 27. 8. 2022 v 8:00 hod. před kostelem sv. Václava ve Zvoli.

 Čas návštěvy jednotlivých kostelů
 kostel sv. Václava, Zvole  8:15 – 8:45
 kostel sv. Petra a Pavla, Horní Bobrová  9:15 – 9:45
 kostel Navštívení Panny Marie, Obyčtov  12:45 – 13:15
 mše svatá v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře  16:30


Spojení vlakem ze Žďáru

  • odjezd 6:30 hod. (směr Tišnov)
  • příjezd Rožná 7:46 hod.

Na nádraží v Rožné bude přistaven autobus, který převeze účastníky do Zvole.
V případně individuální dopravy, sraz účastníků v 8 hod. před kostelem sv. Václava ve Zvoli.

Po prohlídce kostela budeme pokračovat autobusem do Bobrové. Odtud nástup na pěší trasu 21 km - směr Obyčtov – Jámy - Zelená hora.

Spolek Putování za Santinim se zavazuje k zpřístupnění své webové stránky v souladu s vnitrostátními právními předpisy, které provádějí Směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2102.

Toto prohlášení o přístupnosti se vztahuje na webovou stránku https://www.santini.cz.

Stav souladu
Tato webová stránka je plně v souladu se Směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2102 ze dne 26. října 2016 o přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací subjektů veřejného sektoru (Úř. věst. L 327, 2.12.2016, s. 1). [PDF, 405 Kb]

Informace prezentované v jiných formátech
Některé dokumenty a informace jsou z důvodu rozsáhlosti uveřejněny ve formátu PDF nebo v některém z formátů aplikací Microsoft Office (.doc, .xls).

Vypracování tohoto prohlášení o přístupnosti
Bylo provedeno vlastní posouzení a ověření funkcí webových stránek, které je v souladu se Směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2102.
Toto prohlášení bylo vypracováno dne 1. 6. 2020.

Zpětná vazba a kontaktní údaje
Vaše náměty, postřehy či informace o problémech, na které narazíte při používání těchto webových stránek můžete poslat na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

mojimir-horyna(* 1945, † 2010) byl český historik umění. Studoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také ve Štýrském Hradci. Zajímal se především o umění baroka a 19. století, architektonický vývoj Prahy a ochranu kulturních památek. V letech 1969-1970 pracoval v Národní galerii, následující rok strávil ve Středisku památkové péče v Pardubicích, od roku 1972 pracoval v atelieru stavebně-historického průzkumu Státního ústavu pro rekonstrukce památkových měst a objektů v Praze. V roce 1988 se vrátil na dva roky do Národní galerie a od roku 1990 učil na FF UK v Ústavu pro dějiny umění, který také vedl. V roce 2000 se stal profesorem v oboru dějiny umění. Od roku 2006 byl prorektorem UK.

Mojmír Horyna hojně publikoval studie v odborných časopisech, popř. sbornících, je spoluautorem několika významných souborných knih a podílel se na několika výstavách o umění českého baroka. Prof. Horyna byl považován za nejlepšího znalce díla J. B. Santiniho-Aichela. Do roku 2006 byl předsedou Vědecké rady pro státní památkovou péči, vrcholného poradního orgánu Ministerstva kultury ČR.

U příležitosti Horynových šedesátých narozenin byla v Mariánské Týnici v roce 2005 odhalena busta od Oldřicha Karbana jako výraz vděčnosti duchovnímu otci rekonstrukce této památky.


Publikace

  • Architektura baroka. Praha na úsvitu nových dějin, Praha 1988, spoluautor
  • Zámek Hořovice, Praha 1996
  • Parlament České republiky, Praha 1996, spoluautor
  • Mnichovo Hradiště, Praha 1996, spoluautor
  • Obnova, konzervace a rekonstrukce památek, Praha: 1997, spoluautor
  • Jan Blažej Santini-Aichel, Praha 1998
  • Dientzenhoferové, Praha 1998
  • Memento mori, Praha 1998, spoluautor
  • Santini. Stavby Jana Blažeje Santiniho na Žďársku, Žďár nad Sázavou 1999
  • Toskánský palác v Praze, Praha 1999, spoluautor
  • Černínský palác v Praze, Praha 2001
  • Valdštejnský palác v Praze, Praha 2002, spoluautor

oibfdsafl sa am,.sn fs.admfn sad.mfn asd.fm asdf

Zelená hora v nových barvách

20.01.2022

Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře získal v průběhu letošního roku novou, doslova zářivou podobu. Tedy podobu novou pro současného návštěvníka, ale z pohledu historiků a restaurátorů naopak tu původní nejstarší barevnost.

Zelená Hora v číslech

19.09.2021

Je tomu už pěkná řádka let, kdy jsme dostali poštou na adresu Zelená Hora u Žďáru nad Sázavou obálku s několika stránkami popsanými matematickými vzorci a rovnicemi. Autorem je doc. Ing. arch. DRSc. Josef Švastal, pracující v té době na ČVUT Praha. Budeme vděčni za pomoc při jejich rozluštění a uvedení do širších souvslostí.

Santiniho krystal

13.09.2021

Zdánlivě obyčejný křížek u cesty může být barokní klenot. Bílá boží muka za obcí Bobrová na Žďársku léta stála bez většího zájmu vedle silnice s nasazenou kovovou stříškou. Ukázalo se však, že drobná boží muka u Bobrové patří mezi stavby Jana Blažeje Santiniho a navíc zkoumání jejich historie odhalilo velká překvapení.

Svatý Jan Nepomucký, světec baroka

05.05.2021

Se sv. Janem Nepomuckým, světcem baroka, se dodnes setkáváme na mostech, u cest v krajině i v zákoutích našich vesnic a měst. Tento věhlasný mučedník zpovědního tajemství měl ve skutečnosti se svým historickým předobrazem, generálním vikářem pražské arcidiecéze Johánkem z Pomuka, společného jen málo.

Santiniho kostel v Nerudově ulici

24.04.2021

Projekt kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána byl připravován již před koncem 17. století, kdy členové Theatinského řádu zakoupili pro tento účel několik domů v tehdejší Ostruhové ulici v Praze. V roce 1679 vypracoval projekt kostela řádový spolubratr, geniální architekt z italského Turína, Guarino Guarini.

Kostel sv. Prokopa ve Všehrdech

06.04.2021

Gotický kostel vznikl ve 14. století, v letech 1730-1732 byla na objednávku opata Evžena Tyttla realizována barokní novostavba dle návrhu architekta Jana Santiniho. V té době byl také zřízen hřbitov. Jeho obvodová zeď navazuje po stranách na vstupní, osovou věž kostela a je zde konkávně probrána a prolomena dvěma komponovanými branami.

Iniciace architekturou

03.04.2021

Opravdová tajemství nejdou odhalit a tajemství umělecké tvorby patří právě mezi ně. Magická kouzla bývají mnohem jednodušší. Ale vlastně na tom ani příliš nezáleží. Architektura je druhem jazyka, který promlouvá od srdce k srdci. Jsou knihy, které s větším či menším zájmem přečteme.

Pozvání na cestu

01.03.2021

V průběhu 17. a větší poloviny 18. století se z Itálie rozšířil nový a svébytný kulturní sloh, jenž se stal posledním univerzálním a sjednocujícím stylem celé Evropy; později byl nazván barokem. Celý křesťanský svět prožíval zvláštní období. Jako by byl jeho čas protknut metaforou Theatri mundi - divadla světa.

Pozvání do muzea stavitelství

06.02.2021

"Kdo zná, neničí" hlásá motto nad vstupem do nové Expozice stavitelství v areálu národní kulturní památky Klášter Plasy v západních Čechách. Národní technické muzeum zde, ve své nové pobočce v duchu uvedeného motta prezentuje postupy a principy především tradičního stavitelství.

Stanislav Růžička

19.10.2020

Objednavatelé Santiniho staveb

Jan Blažej Santini-Aichel nebyl mistrem pražského zednického cechu a proto – i když v roce 1705 získal malostranské měšťanství - nesměl v Praze stavebně podnikat. Proto je počet jeho pražských staveb velice malý a pracoval zde pouze pro ty stavebníky, kteří nepodléhali cechovním předpisům, tedy šlechtice a církevní instituce. Pro stejný typ objednavatelů realizoval i většinu svých mimopražských realizací.

Irena Bukačová

27.03.2020

Rozhovor o rekonstrukci Santiniho koncepce poutního místa v Mariánské Týnici.

V dnešním pořadu zavítáme společně do Mariánské Týnice, na poutní místo v západních Čechách, pozoruhodné z mnoha důvodů: navrhl je vynikající barokní architekt Jan Blažej Santini-Aichl, nepřízeň minulých dob je nechala zcela zchátrat, ale v posledních letech bylo podle historických plánů obnoveno, zrekonstruováno v plnosti, jaké nedosáhlo ani v barokní době.

Jiří T. Kotalík

27.03.2020

Geometrie jako jazyk architektury

O úloze geometrie v architektuře se všeobecně ví a pozornost jí v různých souvislostech věnovala celá řada badatelů jak z oblasti matematických věd, tak především z oborů dějin umění a architektury. Tento trend se ale bohužel stal též doménou často až spekulativních úvah, vpisujících kružnice a přímky do velmi obecných a přibližných půdorysů staveb i sídelních útvarů.

Partneři projektu

santini partner mk 32 300x623santini partner uk 32 300x234santini partner arcibiskubstvi 32 300x441santini partner vysocina 32 300x520santini partner jihomoravsky 32 300x665santini strednicechy mk 32 300x511santini partner karlovyvaryi 32 300x417santini partner pardubice 32 300x600santini partner plzen 32 300x558santini partner praha 32 300x206

Informace o cookies

Když kliknete na „Přijmout všechny soubory cookie“, poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.
Putování za Santinim © 2020, All Rights Reserved by LE CLAVERA 2020
Textová verze | Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti