Valná hromada spolku se konala v odpoledních hodinách ve středu 10. 4. 2019 a volně navázala na dopolední slavnostní akt podpisu Memoranda k projektu OPUS SANTINI.
Členové spolku řešili především koncepci celého projektu a plán činnosti na rok 2019. Změnilo se též složení Výkonné rady, kdy odstoupivší Lenku Vackovou a Zbyňka Vintra nahradili PhDr. Anna Matoušková a doc. PhDr. Jiří Kotalík CSc.
Na základě vlastní žádosti bylo zrušeno členství paní Ireně Pechové a díky dlouhodobé neaktivitě Ireně Maňákové.
Členové spolku Putování za Santini si tentokrát pro zasedání Valné hromady vybrali Muzeum České policie v areálu bývalého kláštera na Karlově v Praze. Tento netradiční prostor si zvolili proto, že se v jeho těsném sousedství nachází kostel sv. Karla Velikého a v něm zajímavá realizace Svatých schodů, díla architekta Santiniho, z let 1708 – 1711.
Prvním bodem celého odpoledního programu byla prohlídka tohoto kostela v doprovodu jáhna Jiřího Ignáce Laňky. Poté se členové spolku odebrali do zasedací místnosti Muzea České policie, kde zahájili svoji Valnou hromadu. Hlavním bodem bylo představení ideje projektu OPUS SANTINI, projektu, který spolek Putování za Santinim připravuje jako důstojnou připomínku 300. výročí úmrtí Jana Blažeje Santiniho Aichla. Toto výročí si budeme připomínat v roce 2023.
Základní idea projektu byla Valnou hromadou odsouhlasena. Dále byla ustanovena pracovní skupina ve složení Anna Matoušková, Jiří Kotalík, Francesca Šimuniová, Stanislav Růžička a Miroslav Chlubna, která má tento projekt podrobněji rozpracovat a zahájit jednání s institucemi, které by se na realizaci tohoto projektu účastnili.
Do Spolku byl přijat jeden nový člen, Karel Dolák, majitel hospodářského dvora Hubenov. Zrušeno bylo členství Sylvie Kročákové, a to na základě její žádosti.
- 10. dubna 2019 Panenské Břežany
- 22. května 2018 Praha, Areál bývalého kláštera na Karlově
- 9. září 2017 Žďár nad Sázavou
- 28. dubna 2016 Sedlec
- 16. dubna 2015 Bílá Hora
- 3. dubna 2014 Želiv
- 18. dubna 2013 Klementinum
Putování za Santinim
Zámek 2/2
591 02 Žďár nad Sázavou II
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
IČ 22883363
č. ú.: 246280700/0300
ID datové schránky: 9y4hnd4
Datum registrace: 11. 7. 2011
Číslo jednací: VS/1-1/85037/11-R
Předseda:
Stanislav Růžička
tel.: 602 256 955
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Členové výkonného výboru:
Stanislav Růžička
Miroslav Chlubna
Vladimír Zálesky
PhDr. Anna Matoušková
doc. PhDr. Jiří Kotalík CSc.
Zelená hora v nových barvách
Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře získal v průběhu letošního roku novou, doslova zářivou podobu. Tedy podobu novou pro současného návštěvníka, ale z pohledu historiků a restaurátorů naopak tu původní nejstarší barevnost.
Zelená Hora v číslech
Je tomu už pěkná řádka let, kdy jsme dostali poštou na adresu Zelená Hora u Žďáru nad Sázavou obálku s několika stránkami popsanými matematickými vzorci a rovnicemi. Autorem je doc. Ing. arch. DRSc. Josef Švastal, pracující v té době na ČVUT Praha. Budeme vděčni za pomoc při jejich rozluštění a uvedení do širších souvslostí.
Santiniho krystal
Zdánlivě obyčejný křížek u cesty může být barokní klenot. Bílá boží muka za obcí Bobrová na Žďársku léta stála bez většího zájmu vedle silnice s nasazenou kovovou stříškou. Ukázalo se však, že drobná boží muka u Bobrové patří mezi stavby Jana Blažeje Santiniho a navíc zkoumání jejich historie odhalilo velká překvapení.
Svatý Jan Nepomucký, světec baroka
Se sv. Janem Nepomuckým, světcem baroka, se dodnes setkáváme na mostech, u cest v krajině i v zákoutích našich vesnic a měst. Tento věhlasný mučedník zpovědního tajemství měl ve skutečnosti se svým historickým předobrazem, generálním vikářem pražské arcidiecéze Johánkem z Pomuka, společného jen málo.
Santiniho kostel v Nerudově ulici
Projekt kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána byl připravován již před koncem 17. století, kdy členové Theatinského řádu zakoupili pro tento účel několik domů v tehdejší Ostruhové ulici v Praze. V roce 1679 vypracoval projekt kostela řádový spolubratr, geniální architekt z italského Turína, Guarino Guarini.
Kostel sv. Prokopa ve Všehrdech
Gotický kostel vznikl ve 14. století, v letech 1730-1732 byla na objednávku opata Evžena Tyttla realizována barokní novostavba dle návrhu architekta Jana Santiniho. V té době byl také zřízen hřbitov. Jeho obvodová zeď navazuje po stranách na vstupní, osovou věž kostela a je zde konkávně probrána a prolomena dvěma komponovanými branami.
Iniciace architekturou
Opravdová tajemství nejdou odhalit a tajemství umělecké tvorby patří právě mezi ně. Magická kouzla bývají mnohem jednodušší. Ale vlastně na tom ani příliš nezáleží. Architektura je druhem jazyka, který promlouvá od srdce k srdci. Jsou knihy, které s větším či menším zájmem přečteme.
Pozvání na cestu
V průběhu 17. a větší poloviny 18. století se z Itálie rozšířil nový a svébytný kulturní sloh, jenž se stal posledním univerzálním a sjednocujícím stylem celé Evropy; později byl nazván barokem. Celý křesťanský svět prožíval zvláštní období. Jako by byl jeho čas protknut metaforou Theatri mundi - divadla světa.
Pozvání do muzea stavitelství
"Kdo zná, neničí" hlásá motto nad vstupem do nové Expozice stavitelství v areálu národní kulturní památky Klášter Plasy v západních Čechách. Národní technické muzeum zde, ve své nové pobočce v duchu uvedeného motta prezentuje postupy a principy především tradičního stavitelství.
Stanislav Růžička
Objednavatelé Santiniho staveb
Jan Blažej Santini-Aichel nebyl mistrem pražského zednického cechu a proto – i když v roce 1705 získal malostranské měšťanství - nesměl v Praze stavebně podnikat. Proto je počet jeho pražských staveb velice malý a pracoval zde pouze pro ty stavebníky, kteří nepodléhali cechovním předpisům, tedy šlechtice a církevní instituce. Pro stejný typ objednavatelů realizoval i většinu svých mimopražských realizací.
Irena Bukačová
Rozhovor o rekonstrukci Santiniho koncepce poutního místa v Mariánské Týnici.
V dnešním pořadu zavítáme společně do Mariánské Týnice, na poutní místo v západních Čechách, pozoruhodné z mnoha důvodů: navrhl je vynikající barokní architekt Jan Blažej Santini-Aichl, nepřízeň minulých dob je nechala zcela zchátrat, ale v posledních letech bylo podle historických plánů obnoveno, zrekonstruováno v plnosti, jaké nedosáhlo ani v barokní době.
Jiří T. Kotalík
Geometrie jako jazyk architektury
O úloze geometrie v architektuře se všeobecně ví a pozornost jí v různých souvislostech věnovala celá řada badatelů jak z oblasti matematických věd, tak především z oborů dějin umění a architektury. Tento trend se ale bohužel stal též doménou často až spekulativních úvah, vpisujících kružnice a přímky do velmi obecných a přibližných půdorysů staveb i sídelních útvarů.